صفحه اصلی تقویم تجسمی

- 11 تیر 1290 خورشیدی-درگذشت ارنست هولتسر

درگذشت ارنست هولتسر

ارنْست هولْتْسِر متولد 7 ژانویهٔ ۱۸۳۵ ، مهندس آلمانی و از عکاسان پیشگام نیمهٔ دوم قرن نوزدهم میلادی بود. او در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه  قاجار به ایران آمد و حدود ۲۰ سال در اصفهان بود و عکس‌های ارزشمندی از این شهر و اطراف آن تهیه کرد.

او که در سال ۱۸۶۲ به استخدام دولت انگلیس درآمد، مأمور شد به اصفهان برود و مدیریت تلگرافخانهٔ این شهر را برعهده بگیرد. پس از پایان مأموریتش، با دوربینی عکاسی به اصفهان بازگشت و در ۱۸۷۰ با مریم حق‌نظر از ارمنیان ایران ازدواج کرد و در سال‌های بعد شروع به کار عکاسی در این شهر کرد. او میان سال‌های ۱۸۷۳ تا ۱۸۹۷ میلادی بیش از هزار عکس از ایران گرفت. بیشتر تصاویر او مربوط به اصفهان است ولی تعداد اندکی هم از تهران، قم و کاشان هستند.

هولتسر غالبا در آثارش نگاهی جامعه شناسانه و مردم شناسانه داشت که بدین لحاظ نیز قابلیت مطالعه بسیار دارد.

هولتسر در 11 تیر 1290 در سن 76 سالگی در جلفا درگذشت و در گوستان ارامنه اصفهان به خاک سپرده شد. عکس‌های او سال‌ها به فراموشی سپرده شد تا این که در سال 1347 و بر حسب اتفاقدر زیرزمین خانة نوه‌اش پیدا شد و زمینة معرفی آنها به جهانیان فراهم گردید.

پژوهشگر ارحمند خانم پریسا دمندان در کتاب ارزشمند "هزار جلوه ی زندگی" به شکل مبسوط به زندگی و آثار این هنرمند پرداخته است.