صفحه اصلی تقویم تجسمی

یادی از اردشیر محصص - ۱۸ مهر مقارن با یازدهمین سال درگذشت استاد اردشیر محصص

 ۱۸ مهر مقارن با یازدهمین سال درگذشت استاد اردشیر محصص است؛ مردی که از پنج-شش سالگی تا پایان عمر هفتاد ساله‌اش، یک بند طراحی کرد، کاریکاتور کشید و از همان ابتدا دغدغه‌های اجتماعی رهایش نکرد.
شخصاً هیچ هنرمند ایرانی دیگری سراغ ندارم که به میزان او وقت و عمرش را صرف آفرینش هنر کرده باشد. گواه تعهد اجتماعی او نیز، بی‌شمار مقالاتی است که متفکران و منتقدان ادبی و هنری از سراسر جهان برای او نوشته‌اند.
امروز و به همین بهانه، بخش کوتاهی از مقاله زنده یاد خسرو گلسرخی با عنوان "جائی‌که کلمه «حرف» نمی‌زند" که در کتاب «اردشیر محصص- مجموعه مقالات» به چاپ رسیده را پیش روی دوستدارانش می‌گذاریم
"... کاریکاتورهای «اردشیر محصص» انفجاری است از «ممنوع» که در بافت کلمات، اینك میسر نیست. اردشیر با خط از مرز ممنوعیتʻها گذشته و از «ممنوع» دنیائی ممکن و گویا ساخته است. «اردشیر» با لبخند تلخ کافکاوار خود، بنیادهای بی ریشه را که متأسفانه به عنوان واقعیت در روابط اجتماعی شکل گرفته‌اند، فرو می‌ریزد . درچرخش قلم در دست او ، ما شاهد فرو ریختن هستیم. کار «اردشیر»، اصولا ویرانگری است.

او معلم اخلاق نیست، از آن دسته از مصلحین اجتماعی که خوش‌بینانه می‌گویند : درست می‌شود، امیدوار باشید. او بدبینانه نگاه نمیʻکند، کاشف بدی‌هاست. او دروغزن نیست، شکارهای او برای ویران شدن ، دروغ‌زنان هستند و ...مسخ شدگانی که در زیر نفوذ قدرت دروغ‌زنان تفاله شده اند