صفحه اصلی تقویم تجسمی

۵ شهریور ۱۳۸۶ خورشیدی - درگذشت مارکو گریگوریان

در کتاب "فعالیت های فرهنگی و هنری ارمنیان ایران" به قلم آندرانیک هویان در خصوص این هنرمند بزرگ معاصر آمده است: "مارکو گریگوریان متولد سال 1304 در کروپوتکین روسیه – چند سال بعد از تولد مارکو خانواده اش به ایران آمدند، ابتدا مقیم جلفای اصفهان شدند، در سال 1319 تهران ساکن شدند. مارکو استعداد نقاشی داشت. در سال 1327 در هنرستان کمال الملک به تحصیل پرداخت. در سال 1329 به کشور ایتالیا رفت و در آکادمی هنرهای زیبای شهر رم ادامه تحصیل داد. یک سال بعد نخستین نمایشگاه نقاشی خود را در شهر رم تشکیل داد. در سال 1323 از آکادمی هنرهای زیبا فارغ‌ التحصیل شد و به ایران بازگشت و آتلیه ای بنیان نهاد از سال 1349 در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس پرداخت.

مارگو گریگوریان بنیانگذار گروه نقاشان و مجسمه سازان صاحب نام از اعضای این گروه بودند، موزه هنرهای معاصر در سال 1357 در خیابان کارگر آغاز به فعالیت کرد. مسئولان موزه مزبور نمایشگاهی از آثار نقاشان تهران تشکیل دادند ماررگو گریگوریان یا تابلوهایی که با کاهگل و خاک تهیه کرده بود در این نمایشگاه شرکت کرد. تلسون راکفلر ثروتمند مشهور از نمایشگاه دیدن کرد و چهار  عدد از تابلوهای مارکو را خرید و با خود به آمریکا برد".

گریگوریان در سال ۱۳۳۷ اولین دوسالانه تهران را تحت نظارت اداره کل هنرهای زیبا در کاخ گلستان برگزار کرد .این کار باعث معرفی و نمایش آثار نقاشان نوگرا به جامعه هنری ایران شد. 

معرفی نقاشان مردمی سبک قهوه خانه – حسین قوللر قاسی و محمد مدبر- حکایت از شناخت والای او از هنرهای سنتی ایران دارد.