صفحه اصلی تقویم تجسمی

- 23 مرداد 1370 خورشیدی درگذشت آبراهام گورگنیان

در سال ۱۲۸۷ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و به پرورشگاهی در جلفای اصفهان سپرده شد. وی پس از تحصیلات در جلفا، به شاگردی آندره سوریوگین معروف به "درویش" که یکی از آشنایش بود درآمد و سال‌های طولانی را وقف تصویرسازی کتاب‌های سعدی، نظامی و خیام نمود.

گورگنیان در ۴۰ سالگی به بررسی دستنوشته‌های قدیمی موزه کلیسای وانک اصفهان پرداخت که دستاوردش ورود به دنیای نو بود. او هنر مینیاتور ایرانی را با هنر ارمنی  درآمیخت و کیفیت جدیدی به وجود آورد. 

گورگنیان کم‌کم حوزه فعالیتش را وسیع تر کرد. او به نقاشی از زندگی، تاریخ، لباس‌های محلی، شخصیت‌های مذهبی مشهور و سنگ‌های قبر ارمنی‌های جلفا پرداخت. هدف وی نجات تمامی این آثار از خطر نابودی و فراموشی و همچنین تبدیل شدن خود به نقاش گنجینه‌های ملی بود.

گورگنیان آثارش را به موزه‌های مختلف تقدیم کرده‌است. ۱۵۰ قطعه از آثار وی که به زندگی ارمنی‌های جلفا پرداخته در موزه وانک جلفا نگهداری می‌گردند و ۴۵۰ قطعه که از نقاشی‌های وی نیز که در مورد زندگی جامعه ارمنی‌های ایران هستند در موزه مرکز دینی اچمیادزین نگهداری می‌گردد و تعدادی از آثار وی نیز در موزه مارتیکیان بیروت است.

گورگنیان نمایشگاه‌هایی در جلفا، تهران و کشورهای خاورمیانه و نیز بیت المقدّس، رم و وین برگزار نموده‌است. مجموعه نقاشی‌های سنگ قبور جلفای نو در کشور سوئد با استقبال بسیاری روبرو گشت.

آبراهام گورگنیان در آسایشگاهی در قاهره درگذشت.