صفحه اصلی تقویم تجسمی

- ۱۹ مرداد ۱۳۸۸ درگذشت بهجت صدر

متولد ۱۳۰۳ در شهر اراک بود. در سال ۱۳۳۳ با رتبه نخست در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران   فارغ التحصیل گریدد.  در سال ۱۳۳۴ با دریافت بورسیه‌ای راهی ایتالیا شد. در سال ۱۳۳۵ برنده جایزه سیمین همترازی شهر سن‌ویتو شد و یک نقاشی از او به همراه چند کار از نقاشان جوان ایران در بیست و هشتمین دوسالانه ونیز پذیرفته شد.

باهمسرش  مرتضی حنانه در سال ۱۳۳۹ به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به آمورش نقاشی پرداخت. در سال ۱۳۴۱ نیز در سومین دوسالانه تهران، جایزه نخست را می‌گیرد و نگاره‌هایش به سی و یکمین دوسالانه ونیز، فرستاده می‌شود.

در سال 1383 موزه هنرهای معاصر نمایشگاه بزرگی از آثار او برگزار نمود که به همین مناسبت نشریه تندیس مطالبی را منتشر نمود که متن زیر به قلم م. ف. فرزانه  از آن جمله می باشد: "نقاشانی هستند که پیشبرد هنر را بر محبوبیت بازاری برتر می دانند و در این راه، با اراده ای استوار و پشتکاری خستگی ناپذير نه تنها پل های سنن جاری را در پس خود ویران می کنند بلکه آفریده های خودشان را هم به آسانی نمی پذیرند و پیوسته در جستجوی تازه و تازه تر می کوشند. تعداد این گروه از هنرمندان محدود است و نسبت به محیطی که در آن هستند موفقیتشان نادر و شکستشان بسیار است. بهجت صدر از جمله چنین هنرمندان است که سالیان سال با محیط خود درافتاده بود تا مگر دریچه های نوینی به روی هنر نقاشی ایران باز کند. آیا در این جدال موفق بوده است؟ پاسخ به این پرسش را باید در تاریخ هنر ایران جست. مسلم این است که بهجت صدر معنی «مدرنیته» را به درستی درک کرده و آن را به کار بسته بوده است".