صفحه اصلی تقویم تجسمی

- 7 مرداد 1359 خورشیدی ابلاغ طرح پرچم رسمی جمهوری اسلامی

7 مرداد 1359 خورشیدی

ابلاغ طرح پرچم رسمی جمهوری اسلامی

طرح پرچم رسمی جمهوری اسلامی ایران که در جلسه 15 تیر  شورای انقلاب به تصویب رسیده بود، رسما از طریق رئیس جمهور به ورارت کشور ابلاغ شد. 

این نشان بیان‌گر واژه "الله" و شعار اسلامی" لا اله الا الله" است که روی رنگ سفید پرچم قرار گرفته‌است. همچنین ۲۲ «الله اکبر» به رنگ سفید و به نشانهٔ پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ سرخ نوشته شده‌است.

در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب و  در ۱۰ اسفند ۱۳۵۷، آیت الله خمینی خواستار برچیده شدن نشان شیر و خورشید شد. مدتی بعد دولت مسابقه‌ای عمومی برای طراحی نشان جمهوری اسلامی برگزار کرد. ابتدا طرحی از صادق تبریزی که خورشیدی با ۲۲ ستاره و ۸ مشت گره ‌کرده بود، از سوی شورای انقلاب پذیرفته شد و با افزوده شدن الله اکبر در وسط آن بر روی پرچم ایران نقش بست اما رسمیت این نشان چندان به درازا نکشید. 

نشان کنونی جمهوری اسلامی ایران در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ به تصویب شورای انقلاب و در ۱۹ اردیبهشت همان سال به تصویب آیت‌الله خمینی رسید. پس از طراحی نشان، نوبت به طراحی کل پرچم رسید که مطابق قانون اساسی می‌بایست دارای الله اکبر می‌بود. این وظیفه نیز به حمید ندیمی سپرده شد. 

طبق مصوبه شورای انقلاب و تأیید رهبر وقت جمهوری اسلامی، می‌بایست نشان جمهوری اسلامی ایران به رنگ سبز می‌بود؛ اما ابوالحسن بنی‌صدر در ابلاغ مصوبه شورا، این نظر را عوض کرد و رنگ آرم را قرمز تعیین نمود که در نهایت نیز همین رنگ اجرا و عمومی شد.