صفحه اصلی تقویم تجسمی

- 6 مرداد 1389 خورشیدی درگذشت بهمن محصص

6 مرداد 1389 خورشیدی

درگذشت بهمن محصص

استاد علی دهباشی در خصوص این هنرمند در شماره 126 تندیس که یک سال قبل درگذشتش منتشر شد، وی را اینگونه معرفی می کند: "بهمن محصص هنرمندی است جامع الاطراف، یا به قول امروزی ها چند بعدی. در زمینه های گوناگون به ویژه نقاشی و مجسمه سازی صاحب اعتبار و جایگاه خاصی است. و به همین ترتیب در رشته های دیگر مثل کارگردانی تئاتر و ترجمه کارهای نو و باارزشی خلق کرده است...حتا حالا که سالهاست کناره گرفته یک سر و گردن از همه اقران خود بالاتر است و حرف و سخنش شنیدنی است و بوی خودش را می دهد و تجربه عمیق انسانی... محصص هجده ساله بود که با نیما یوشیج آشنا می شود. این آشنایی به یک مراوده ادبی و انسانی قابل ستایش گسترش می یابد. محصص با خنده می گوید: «من هر روز سه شنبه صبح پیش او می رفتم. من را خیلی دوست داشت، مخصوصا که تریاکش را نمی کشیدم. همیشه شکایت می کرد که می آیند اینجا و تریاکم را می کشند!» 

در همین سال هاست که با ضیاء پور، ویشکایی، جوادی پور، اسفندیاری و هوشنگ ایرانی مجله خروس جنگی را منتشر می کنند. این مجله آوانگارد بود. محصص با سن کم وارد عرصه هنر شد. بیشتر کسانی که با آنان حشرونشر داشت، از او بزرگتر بودند. جلال آل احمد، خلیل ملکی، دکتر هوشیار، ... و اینها همگی با احترامی خاص با محصص برخورد می کردند... خودش می گوید: «من همیشه دوست داشتم که مثل یک صنعتگر باشم. زیاد ترتیب دادن نمایشگاه را دوست ندارم. خیلی کم اکسپوزتیو می دهم. خیلی کم هم در نمایشگاه ها شرکت کردم. همیشه خود را یک کارگر دانستم. من از کلمه هنرمند خوشم نمی آید، یا لااقل از آن چیزی که امروز شده است. 

...با صراحت باید گفت که بهمن محصص یگانه هنرمند عصر ماست که در طی بیش از نیم قرن خود را حفظ کرد. شدیدا از خودش مراقبت کرد. خود را ساخت. دست به هر کاری زد شاهکار به وجود آورد... در یک کلام بهمن محصص هنرمند معاصر این جهان است و یک سروگردن از همتایان خود در ایران و جهان بالاتر".