صفحه اصلی گالری گردی

استمرارِ تکرار

گفت‌وگوی کیوان خلیل‌نژاد با کیوان عسگری و محمدحسین سعلبی‌فرد درباره‌ی هفتمین دوره‌ی سالانه‌ی تبادل چاپ دستی در گالری لاله

خلیل‌نژاد: به نظر میرسد در این نمایشگاه، چاپ در مقام ابزار به کار گرفته شده است. در این مجموعه آثاری وجود دارند که به رسانه‌ی نقاشی، طراحی، طراحی گرافیک و یا تصویرسازی تعلق دارند. وقتی سخن از چاپ در مقام ابزار به میان می‌آید مهارت کاربست آن ابزار موضوعی غیرقابل چشم‌پوشی است. همین موضوع، یعنی سطح متفاوت شرکت‌کنندگان در به‌کارگیری ابزار چاپ، موجبات عدم تعادل را در نمایشگاه حاضر فراهم آورده است. ما شاهد آثار افرادی هستیم که با مهارت خوبی توانسته‌اند ابزار را به کار گیرند، دربرابر آنها دیگرانی هم هستند که کنترل ضعیف‌تری روی ابزار نشان دهند. به نظر شما این ویژگی این مجموعه است یا می‌توان آن را نقطه‌ی تاریکی در این رخداد درنظر گرفت؟

 

عسگری: به نظر من این موضوع می‌تواند ویژگی این مجموعه باشد. عدم تطبیق کامل خروجی با ایده‌ی هنرمند خصوصیت چاپ است. هنرمندان مختلف در جهت رسانه‌های خود می‌توانند چاپ را به کار گیرند. در این مسیر آنها میتوانند جنبه‌های مهارتی را نیز لحاظ کنند. اما آنچه در نظر من بیشتر اهمیت داشته جنبه‌های بکر و خاص هنری است که بیشتر در هنرهای زیبا معنا می پذیرد.

 

متن کامل در شماره ۳۹۹-۳۹۸ تندیس