صفحه اصلی نوشتار

يک اتود خلاقانه


محمدحسن حامدی

شهر قزوین فردا جمعه 31 مرداد میزبان مراسم بزرگداشت و نمایشگاه آثار استاد بیوک احمری است . تندیس نیز مناسب دید که در همراهی با این اتفاق تحسین برانگیز، سهمی را ادا کنم. آنچه در ادامه از نظر می گذرد، بخشی از کتاب "جستارهایی در تاریخ هنر" به قلم خودم می باشد: 

زنده ياد استادبيوک احمري (1387ـ1299 ش)، هنرمندي بود با توانايي بسيار. در هنر نگارگري و تذهيب کم نظير بود، به خوشنويسي نستعليق و شکسته اشراف داشت. در طراحي قلمی شگفت انگیز داشت. نقاشي را با شيوه و تکنيکهاي متنوع انجام مي داد و بي شمار آثار گرافيکي را در کارنامه ي خود ثبت نمود.

احمري همچنين در مرمت آثار هنري و اشاعه ي اين فنون، جزو اساتيد بلامنازع به شمار مي آمد که از جمله شاگردانش مي توان به استادآيدين آغداشلو اشاره کرد. 

حال تصور کنيد که اين مجموعه توانايي در کنار روحيه ي طناز و سرشار از لطافت، بخواهد کاري را از سر ذوق بپروراند که در آن صورت نتيجه ي آن بسيار چشمگير خواهد بود که البته استاداحمري از اين دست آثار بسيار دارد. 

چندي پيش اتود يا پيش طرح يکي از اين آثار را که به نوعي نشانه هاي روشني از خودنمايي بيوک احمري در مقام هنرمندي تمام عيار را با خود دارد، نزد دوستي يافتم که اگر سرانجامي يافته باشد، حقيقتاً شگفت انگيز است.