صفحه اصلی نوشتار

اولین نمایشگاه سالانه هنرهای تجسمی ایران در روسیه


تندیس

این رویداد که توسط آکادمی گرافیک ایران با همکاری آکادمی هنرهای مردمی روسیه ، مرکز هنری ریابیچ و مجله هنری ریلیز در مسکو برگذار شد ، با استقبال جمع زیادی از هنرمندان و هنردوستان روسیه و همچنین هنرمندان  حاضر از کشورهای دیگر همچون ارمنستان و ترکیه رو به رو شد.تاریخ برگزاری این رویداد ۱۰ ژانویه میلادی بوده است و آثار در مرکز هنری ریابیچ به نمایش درآمد.

مدیریت این رویداد توسط دکتر محمد علی کریمی پور  و کیوریتوری آثار توسط مهناز جبری صورت گرفت.این رویداد در ۴ بخش عکاسی ، تصویرسازی ، خط نقاشی و طراحی پوستر ، در دو بخش موضوعی و آزاد شکل گرفت.بخش موضوعی این رویداد با نگاهی به نقشمایه درخت در فرهنگ ایرانی بود.

در مجموع آثار ۴۰  هنرمند در این ۴ بخش داوری و انتخاب گردید ، که پس از پایان نمایشگاه آثار ۷ هنرمند بعنوان آثار برتر این نمایشگاه انتخاب و در مجله هنری ریلیز مسکو معرفی شد. اسامی این ۷ هنرمند شامل : زهره والی نیا در بخش عکاسی ،غزال نصیری ، فیروزه عبدالهی ، سید امین حیدری و زهرا فرمانیه در بخش تصویرسازی ،حسین احصایی در بخش نقاشیخط ، زهره والی نیا و سعیده اقبال در بخش طراحی پوستر می باشند.

آقای ویکتور پتروویچ مدیر فعلی آکادمی هنرهای مردمی روسیه و از حامیان اصلی این برنامه ضمن ابراز خوشحالی از حضور هنرمندان ایرانی و انتخاب مسکو برای گسترش تبادلات هنری ابراز خرسندی کرد و افزود از حضور هنرمندان ایرانی در روسیه حمایت خواهد کرد.

  پنزین ویکتور پتروویچ

  متولد۱۹۳۸/هنرمند شوروی و روسی؛

بنیانگذار هنرهای معاصر لوبوک روسیه

بنیانگذار و نخستین رییس آکادمی هنرهای مردمی روسیه ۲۰۱۱

معاون بنیاد فرهنگی روسیه RusCultFund ۲۰۱۶

رئیس بورد تخصصی هنرمندان هنرهای عوام۲۰۱۳

بنیانگذار کارگروه گرافیک عوام ۲۰۰۲-۲۰۰۷

بنیانگذار و مدیر اجرایی موزه گرافیک مردمی ۲۰۰۵-۲۰۱۵

شهروند افتخاری اسپاسک ، منطقه پنزا ۲۰۱۳

شهروند افتخاری دوبرونو ، منطقه ویتبسک بلاروس ۲۰۱۹

V. Penzin -  گرافیست ،، نظریه پرداز برجسته  در زمینه گرافیک های عامیانه روسیه. در سال 1953- 1958

- پنزین در کالج هنر پنزا ، در سال 1958-1963 در انستیتوی پلی گرافی مسکو تحصیل کرد.

-وی تا بحال بیش از ۸۰۰ نمایشگاه داخلی و خارجی برگذار کرده است. آثار ویکتور پنزوویچ در بسیاری از موزه های داخلی و خارجی نگهداری می شود ، از جمله موزه مسیحیان واتیکان، موزه ایالتی برلین ، موزه تیسین ، بورنمیزا در مادرید اسپانیا ۱۹۹۰ ، در گالری پلودویو بلغارستان ، موزه ایالتی ارمیتاژ سن پترزبورگ ۱۹۸۹ ، گالری ایالت ترتیاکوف مسکو ۲۰۱۶ ، موزه هنرهای زیبای دولتی پوشکین مسکو و بسیاری موزه های دیگر...

 

حامی دیگر این برنامه خانواده هنری ریابیچوا بود. مدیر این مجموعه هنری الکساندر ریابیچوا فرزند دمیتری (دانیل) ریابیچوا هنرمند و مجسمه ساز ارزشمند روسیه که برنده جایزه بین المللی یونسکو است.

 

الکساندر ریابیچوا ALEXANDER RYABICHEV

-مدیر استودیوی خلاق ریابیچوا از سال ۱۹۹۵

-عضو اتحادیه هنرمندان مسکو در روسیه ۱۹۷۹

- برنده جایزه جواهرلعل نهرو ۱۹۹۲.

- الکساندر ریابیچوا با پدرش همکاری کرد ، آنها با هم برخی از آثار را خلق کردند ، به عنوان مثال، یک بنای تاریخی به نام مهاتما گاندی (دهلی) ، ایندیرا گاندی  و یک مجسمه جواهرلعل نهرو در مسکو.

از سال ۲۰۱۱ تا به امروز ، کارگاه آموزشی خلاق ریابیچوا نمایشگاه آثارهند  را به نمایش می گذارد ، جایی که می توان آثاری از دمیتری ریابیچوا ، الکساندر ریابیچوا ، دانیلا ریابیچوا ، الکساندرا زاگریاوسکا و صوفیا زاگاریاوسکا  ،این خانواده هنری را مشاهده کرد.

الکساندرا زاگاریاوسکا همسر الکساندر ریابیچوا ، عضو اتحادیه هنرمندان روسیه، عضو مسئول آکادمی ادبیات روسیه، دریافت مدال آکادمی ادبیات روسیه ، دارنده ی مدال طلایی کاوالیر اتحادیه هنرمندان روسیه به دلیل ایفای نقش خود در هنر روسیه ، عکاسی ، روزنامه نگاری ، سردبیری سایتهای خبری درباره هنر می باشد.

 

کیوریتور این نمایشگاه به نمایندگی از روسیه سوفیا زاگاریاوسکا ، از اعضا خانواده هنری ریابیچوا بود. وی فارغ التحصیل دانشگاه هنر S.G.Stroganov می باشد. همچنین مدیر هنری رویدادهای فرهنگی ، مجری پروژه های هنری در استودیو هنری ریابیچوا می باشد.  سوفیا نویسنده مقاله های متعدد  در مورد هنرمندان و آثار هنری و همچنین  سردبیر پرتال گالری "الكساندر" می باشد.

دانیلا ریابیچوا عضو دیگر این خانواده است که فارغ التحصیل دانشگاه هنر مسکو است.

 

این خانواده ضمن حمایت تمام و کمال از رویداد هنری ایران  از حضور هنرمندان در این مجموعه ابراز خرسندی کردند و افزودند هنر ایران از دیرباز تا کنون شاهد آثار ارزشمند و هنرمندان مطرح در عرصه های گوناگون بوده است. و همچنین علاقمند به آشنایی بیشتری با آثار هنری ایران هستند.