ورود اعضا   ثبت نام
شنبه 6/3/1396     Saturday 27/5/2017
مشاهده خبر
تاریخ: 1390/09/08 نظرات: 0 نظر نمایش: 2147 مرتبه تعداد امتیاز: 25   (Article Rating)
نشست مطبوعاتی دوسالانه تصویرگری کتاب

نشست مطبوعاتی دوسالانه تصویرگری کتاب

نشست مطبوعاتی دوسالانه تصویرگری کتاب 7 آذر ماه ساعت 10 صبح در انجمن تصویرگران برگزار شد

صبح روز دوشنبه هفت آذرماه طلسم نشست مطبوعاتی دوسالانه تصویرگری کتاب بعد از ده سال با حضور مدیر عامل انجمن هاشمی شهرکی شکسته شد. در این نشست که با حضور جمعی از هنرمندان و تنی چند از اهالی مطبوعات و رسانه صورت گرفت، به بررسی تصویرگری کتاب و همچنین برنامه های آتی این انجمن صورت پذیرفت.
چندی پیش گزارشی خواندم از کارگاهی که به دست عده ای ازبانوان خانه دار اداره می شد. در این کارگاه تنی چند از زنان گرد هم جمع شده بودند تا کاری خیر خواهانه انجام دهند .آنها با تکه پارچه هایی دور ریز تصاویری زیبا و منحصر به فرد خلق نمودند .چندی بعد نیز به یاد کودکان نابینا کتابهایی را طراحی کردند، که از طریق لمس شکل مورد نظر، در ذهن کودک نابینا متبلور می شد .آنها نه تحصیلات عالیه ای داشتند  ونه از تصویرگری کتاب اصولی می دانستند، اما خلاقیت ذاتی شان مجموعه  کتابهای زیبایی را شکل داد، که دیدنش خالی از لطف نبود، جالب آنکه کتاب این گروه جزو پرفروش ترین کتابهای سال بوده و همچنان هست....
هاشمی شهرکی با بیان اینکه در چند سال اخیر یکی از پر بحث ترین بحث ها به بخش دوسالانه تصویر گری مربوط می شد گفت: اگر در سال آ ینده مشکلی پیش نیاید در سال 91 نیز این دوسالانه اجرا خواهد شد،
وی درادامه بیان داشتند: که در این ده سال مدیریت و اعضای این انجمن با دغدغه های فراوانی روبرو بودند، که این دوسالانه حتما انجام بگیرد.
 در حقیقت عدم تشکیل این دوسالانه طی سالهای گذشت، شاید به این خاطر بود که تعریف درستی از تصویرگری برای مسوولین فرهنگی هنری کشور وجود نداشت.
شهرکی درباره برگزاری دوسالانه‌ها در سال‌های اخیر گفت: انجمن ها تمایلی برای  همکاری با موزه هنرهای معاصر و همچنین  موسسه هنرهای تجسمی برای برگزاری  دوسالانه نداشتند، تنها به این دلیل که آن سیاستی بود برای تمرکززدایی دوسالانه ها از تهران که در شهرهای دیگری برگزار شود ولی آنها نیز تمایلی به اجرا نداشتند دومین مشکل دخالت‌های اجرایی بود که مسئولان دولتی می‌خواستند در برگزاری دوسالانه‌ها داشته باشند و این دخالت‌ها باعث می‌شود که انجمن‌ها در اندازه یک مجری پیش پا افتاده تعریف شوند و هیچ نوع حقی برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای شورای سیاست‌گذاری و هیئت داوران نداشته باشند که به این ترتیب انجمن‌ها تنها خدمات رسانی می‌کنند و به کار جمع‌آوری آثار و قاب کردن و امور این چنینی می‌پردازند و همین مسئله باعث می‌شود که انجمن‌ها رغبتی برای همکاری با مسئولان دولتی نداشته باشند.
مدیر عامل انجمن تصویرگری درباره جلساتی که با محمود شالویی مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به منظور برگزاری ششمین دوسالانه تصویرگری داشته است توضیح داد: انجمن کنونی با اختیاری تام با هیئت شورای برنامه ریزی شده و انتخاب داورها و با برنامه ریزی درست و انتخاب موضوعات خودش  سعی بر این دارد که انجمن را در دست بگیرد این کار به دست خود انجمن با برنامه ریزی خودش، بهتر میتونه این کار را به سرانجام برسونه و این بهترین توافقی بود که صورت گرفت برای شکل گیری دوسالانه با همان ساختاری که خودمان می خواهیم انجمنی که حرفه ای است اگر دوسالانه ی سال آینده را نتوانیم اجرا کنیم حتما به شکل نیمه بین الملل می کنیم قطعا کار سختی
 است که بعد از ده سال دوباره شروع به فعالیت کرده ایم به طبع در این مدت ما لیست خوبی از هنرمندان خارجی داریم اما متاسفانه مشکلات سیاسی و اقتصادی بی تاثیر نیست ما یک برنامه فرهنگی برای کشور کروواسی داشتیم اما از سفارت با ما تماس گرفتند و گفتند: به دلیل مسائلی که مطرح شده ما فعلا نمی توانیم شرکت کنیم. این مشکلات است که فضا را به طبع سخت تر می کند ما در طول برگزاری دوسالانه سال آینده چهار بزرگداشت از چهار نفر از بزرگان عرصه ی تصویرگری برگزار خواهد شد همچنین  یک سری سلسله نشست  و نمایشگاههای جنبی در کنار نمایشگاههای اصلی، با موضوعاتی که به سمت تصویرسازی کتاب بزرگسان خواهیم داشت  همچنین از 23تا 24 بهمن ماه مجموعه ای در خانه هنرمندان  افتتاح می شود ما ورک شاپ و برنامه های جنبی داریم ما برنامه ای برای برگزاری ملی و بین الملل در نظر داریم که تنظیم شده با حضور هنرمندانی چون غریب پور و مثقالی و چند تن از هنرمندان دیگر. در جشنواره ی فجر از ما خواستند بخشی به اسم بخش تصویرگری اضافه کنند بقیه ی جشنواره هایی که در این سالها بخش تصویرگری داشتند با اعضای حرفه ای صورت پذیرفت.
هاشمی در جواب به سوال خبرنگار خبرگزای «آرت نا» مبنی بر اینکه اجرا نشدن این دوسالانه بعد از این همه سال چه ضرر و زیانی را در بخش تصویرگری در پی داشت این گونه پاسخگو بودند که ما در طی این مدت جشنواره های دیگری را برگزار می کردیم که این دوسالانه را پوشش داد ما جسته و گریخته نمایشگاههایی از جمله شاهکارهای ادبی ایران ترتیب دادیم ما در فعال نگاه داشتن این فضا همچنان سهیم بودیم ما جشنواره کتابهای دبستان داریم که پیشرفت قابل توجهی داشته، حال تصویرگری تغییرکرده و گستردگی بیشتری دارد که این امر بخاطر زیاد شدن مجلات است که باعث شکوفایی در این بخش شده وهمچنین  تصویر گری کتاب کودک و نوجوانان.
مدیر عامل انجمن تصویرگری در جواب به سوال انتقادی خبرنگار خبرگزای «آرت نا» مبنی بر اینکه "تصویر کتابهای درسی دبستان کودکان امروز تغییرات فاحشی داشته بر عکس کتابهای دبستان دهه ی 60 دلچسب و گیرا نیست، کودکان امروز خیلی زود این تصاویر را از ذهن پاک می کنند بر عکس کودکان دهه ی 60 که همچنان تصاویر را با این همه گذشت زمان به خاطر می آورند و لذت می برند و درمورد  کتابهای کودکان نیز کتابهایی هستند که تصاویر زیبایی دارند اما مبالغ بالایی نیز دارند و کتابهایی کم هزینه دارای تصاویری نازیبا و بی رنگ و رو که برای کودک مناسب نیست؟"،  وی گفت: این در حوزه ی مسوولیت من نیست بلکه در دست ناشران است اما من با بخشی از بحث شما موافق هستم.
هاشمی با خاطر نشان کردن اینکه در برنامه های دوسالانه قبلی بخش جنبی کتاب سازی طراحی جلد داشتیم باز این دوسالانه برگزار می شود با بخشهای دیگر که در حال حاضر نشست و ورکشاپ و... داریم. همچنین در بخشی چالشهای تصویرگری مذهبی داریم که با حضور آقای بنی اسدی و اقبالی و جمعی از متخصصین مذهبی صورت می گیرد که از آنها دعوت می کنیم و کمک می گیریم که به عنوان مثال شیطان یا فرشته یا جن باید به چه صورتی باشد تا برای کودک جذاب باشد. ما چهار ورکشاب داریم با تکنیک کلاژ و رنگ روغن تکنیک چاپ نمایشگاهی، آخر ماه نیز با پیشکسوتان و هنرمندان انجمن نشستی داریم که مکان را تا هفته ی آینده اعلام می کنیم و همچنین برنامه دیگر ما کتاب سال انجمن است که فراخوان انجام شده در آذر ماه اعلام می شود کتاب سال امسال قرار است بخش بندی داشته باشد در سال قبل به صورت الفبایی، هر کاری کنار هم انجام می شد امسال تصویر سازی  ادبیات تصویرسازی کتاب بزرگسالان و  همچنین برای انیمیشن طراحی کاریکاتور طراحی فیلم خواهیم داشت کتاب سال تصویرگران امسال به این صورت است که حجم برنامه ریزی کتاب بیشتر از سالهای قبل است البته ما تقویمی را تصویرسازی کردیم به نام کتاب مارکوپولو تقویم منحصر به فردی که شامل سال کامل میلادی و سال کامل شمسی است در این تقویم تعداد ماهها تفاوت پیدا می کند ورکشاب بسیار خوبی است تصویر مارکوپولوست که از کشورهای مختلف می گذرد که البته به ایران بیشتر پرداخته ایم. قرار بود سفارت ایتالیا از نظر مالی با ما همکای داشته باشد اما نشد بوجه ی مالی برای سفارتهای داخل ایران، این امکان را نداشت سفارت ایتالیا از این کار بسیار خرسند بود اما با حداقل پول همکاری این کار را پذیرفت.
نشست پایان یافت اما همچنان تصاویر زیبای کتابهای پارچه ای کارگران کارگاه گمنامی در قسمتی  گمنام تر از شهر همچنان از نگاهم چه زیبا می گذرد !!!

منبع خبر : Artna

کد: 313
گروه: سایر اخبار
نویسنده خبر: کاربر آوام
 
تصاویر مرتبط
  • نشست مطبوعاتی دوسالانه تصویرگری کتاب
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.