ورود اعضا   ثبت نام
شنبه 6/3/1396     Saturday 27/5/2017
مشاهده خبر
تاریخ: 1391/01/29 نظرات: 1 نظر نمایش: 1733 مرتبه تعداد امتیاز: 21   (Article Rating)
آثار نخستین جشنواره تجسمی اکو به قزاقستان رسید

آثار نخستین جشنواره تجسمی اکو به قزاقستان رسید

نمایشگاه آثار منتخب نخستین جشنواره تجسمی اکو، روز 28 فروردین 1390 با حضور حجت‌اله ایوبی، رئیس موسسه فرهنگی اکو، هادوی، جانشین سفیر ایران، ناصری، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، آلتایف بازار بای، معاون بخش تاریخ و فرهنگی وزارت فرهنگ کشور قزاقستان، ویکتوریا شیورینا، رئیس موزه هنرهای معاصر آستانه و هنرمندان و اصحاب رسانه این کشور در موزه هنرهای معاصر آستانه در قزاقستان گشایش یافت.
به نقل از روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی اکو، این نمایشگاه دربرگیرنده 180 اثر منتخب از بین 4000 اثر رسیده از هنرمندان بیش از 30 کشور جهان در رشته‌های کاریکاتور، پوستر و عکس است و شهر آستانه قزاقستان پس از پاریس دومین میزبان آثار نخستین جشنواره تجسمی اکو است.
ویکتورونا شیورینا، رئیس موزه هنرهای معاصر آستانه، در سخنرانی آغازین مراسم گشایش این نمایشگاه، با اشاره به اهمیت جشنواره جهانی نوروزی اکو و ارزش آثار ارائه شده، تأکید کرد: «برگزاری این جشنواره در نزدیکی ملت‌ها بسیار مؤثر است.»
او در ادامه از تلاش‌های مؤسسه فرهنگی اکو و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان برای فراهم کردن زمینه برگزاری این جشنواره تشکر و قدردانی کرد.
ایوبی، هم در این مراسم، نوروز را فصل مشترک انسان‌ها و به‌خصوص ملت‌های منطقه اکو معرفی کرد و گفت: «مؤسسه فرهنگی اکو از فعال‌ترین سازمان‌های فرهنگی منطقه است و تاکنون برنامه‌های گسترده و متنوع فرهنگی در راستای تعامل و ارتباط مردم و هنرمندان کشورهای اکو اجرا کرده است.»
او افزود: «تاکنون چهار کشور از کشورهای عضو اکو در این مؤسسه عضویت کامل دارند و کشور قزاقستان نیز در شرف عضویت کامل و پیوستن به مؤسسه فرهنگی اکو ست. ما امیدواریم به زودی مراحل نهایی عضویت این کشور هم فراهم شود تا در آینده شاهد برگزاری برنامه‌های گسترده‌تری از سوی مؤسسه فرهنگی اکو در این کشور باشیم.»
التایف بازار بای، معاون بخش تاریخی و فرهنگی وزارت فرهنگ قزاقستان از دیگر سخنرانان این مراسم بود. او ضمن اشاره به جایگاه والای نوروز در فرهنگ مردم قزاقستان، از مؤسسه فرهنگی اکو و رایزنی فرهنگی به خاطر برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.
صابری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه زادگاه و مولد نوروز ایران بزرگ بوده است، افزود: «با تصویب یونسکو امروز عید نوروز به عنوان عیدی ایرانی و متعلق به همه بشریت است. نوروز، پیام‌آور صلح، دوستی و صمیمیت بین ملت‌هاست.»
نمایشگاه آثار نخستین جشنواره تجسمی اکو در قزاقستان با استقبال و شگفتی بازدیدکنندگان، هنرمندان و خبرنگاران این کشور روبه‌رو شد. این نمایشگاه تا دوم اردیبهشت 91 در موزه هنرهای معاصر آستانه برپا خواهد بود و پس از آن به آلماتی پایتخت فرهنگی کشور قزاقستان منتقل می‌شود تا مشتاقان هنر در این شهر نیز بتوانند از این آثار بازدید کنند.
جشن نوروز در کشور قزاقستان از 21 مارس به مدت پنج روز به صورت همگانی و در همه شهرها برگزار می‌شود و پس از آن تا پایان فروردین ماه هر یک از دستگاه‌های دولتی، مراکز علمی و آموزشی به صورت اختصاصی مراسم مفصل نوروزی را برگزار می‌کنند.
آثار منتخب نخستین جشنواره بین‌المللی تجسمی اکو، نوروز 1391 در مقر اصلی یونسکو در پاریس به نمایش درآمد و پس از قزاقستان به دیگر کشورهای اکو سفر خواهد کرد.

منبع خبر : ILNA

کد: 1037
گروه: سایر اخبار
نویسنده خبر: کاربر آوام
 
تصاویر مرتبط
  • آثار نخستین جشنواره تجسمی اکو به قزاقستان رسید
امتیاز بندی

نظرات
فریبا اسماعیل نژاد

# ارسال کننده: فریبا اسماعیل نژاد
   تاریخ ارسال: 1391/02/05
سلام.لطفآ اسامی هنرمندان راه یافته به نمایشگاه را اعلام کنید و اثارشان را نشان دهید .سپاسگذارم.
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.